Çello Kursu

Çello fiyatlarını, çello kursu fiyatlarını,  0507 314 36 64 numaralı telefondan Whatsapp veya arama yoluyla bize ulaşarak öğrenebilirsiniz!

Çello Kursu İzmir Buca derslerin nasıl işlendiğini, öğrenmek çok kolay! Hemen bizi Arayın!

Çello Kursu İzmir ile birlikte stesten uzaklaşıp, notaların büyüsüne kapılabilirsiniz!

Yüzyıllardır sesiyle insanları büyüleyen bu enstrümanı çalmak hiçte zor değil. Üzerinde yeterli vakit harcanırsa, bir profesyonel gibi çello çalmak mümkün.

Çello 16. Yüzyılın başlarında Fransa’da ortaya çıkmaya başlamış olan yaylı bir enstrümandır.  Yaylı ailesinin atası kabul edilen ve perdeli bir enstrüman olan Viola De Gamba günümüze kadar gelişerek en son hali olan Çello meydana gelmiştir. Şekli kadın vücuduna benzetilir ve insan sesine en yakın ses çıkaran müzik aleti olarak bilinir.  Orta kısmında iki adet f harfine benzeyen ses deliği bulunmaktadır.

Çello ilk ortaya çıktığı zamanlarda orkestralarda bas sesleri desteklemek adına kullanılmıştır. Bu müzik aletinin bilinirliğinin artması ve kendi başına kabul görmesi ise 18. Yüzyılın başlarına dayanmaktadır.

Viyolonsel (çello), keman viyola ve kontrbas ile aynı aileden gelmektedir. Tellerinin adları ise bastan dize doğru Do, Sol, Re ve La olarak sıralanmaktadır.

Çello Kursu İzmir Buca ile Eğlenerek Öğrenin!

 Çello Nasıl Çalınır?

Bütün müzik aletlerinde olduğu gibi öncelikle doğru ses çıkarabilmek için akordunun doğru olduğundan emin olmamız gerekir. Bunun için karar sesi verebilecek bir müzik aleti, akord cihazı ve ya akord programları gerekmektedir. Teller akord cihazında sırasıyla Do, Sol, Re, ve La notasının harf karşılığı olan C, G, D ve A ile gösterilmekte ve buna göre akord yapılmaktadır.

Tüm telli çalgılarda olduğu gibi çello akordu da sap kısmında bulunan kulak veya burgu adı verilen kısımdan yapılmaktadır. Akord sırasında ulaşmak istenilen notaya giderken ilk etapta kulaklar, daha sonra da fix adı verilen ve hassas ayar yapmaya yarayan metal parçaları kullanılmaktadır.

Çalarken başparmak dışında kalan diğer parmaklar kullanılmaktadır. Başparmak ilk zamanlarda pek kullanılmaz ve ilerleyen seviyede dahil edilir . Parmaklar tuşe adı verilen siyah bölgeye konarak arşe yardımı ile çalınır. Arşe iki uçtan gerilmiş ve üzerinde kıllar olan bir yaydır. Ve bu kıllar gevşetilip tekrar sıkılabilir özelliğe sahiptir. Bu sayede çalınmadığı zamanlarda arşe gevşetilip üzerinde bulunan kılların daha uzun süreli ve sağlıklı kalması sağlanabilir.

Çello Çalması Zor mudur?

Çello, çalması düşünüldüğü kadar zor bir müzik aleti değildir.  Öncelikle sabır ve düzenli çalışma ile sanıldığının aksine kolaylıkla öğrenilebilir. Her müzik aletinde olduğu gibi çelloda da özveri ve çalışma önemlidir.

Çelloya Kaç Yaşında Başlanır?

İzmir Çello Kursuna istenilen her yaşta başlanabilir. Çellolar çok farklı boyutlarda üretilmektedir. Yetişkinler için standart çellolar kullanılırken çocuklar için de kendi fiziksel özelliklerine uygun çello bulunmaktadır.

Ne Kadar Sürede Çello Çalmayı Öğrenirim?

Yaylı bir enstrümanda yay tutuş tekniği ve yay çekme oldukça önemlidir. İlk etapta bunlarla ilgili egzersizler yaptıktan sonra 3 ay içerisinde kendi çalışmanıza da bağlı olarak basit parçalar çalmaya başlayabilirsiniz. Gelişiminiz sizin isteğiniz ve devamlılığınızla doğru orantılıdır.  Düzenli çalışarak istediğiniz şekilde ilerleyebilirsiniz.

Herkes Çello Çalabilir mi?

Genç öğrenciler veya çocukların başlangıçta oldukça fazla avantajı olsa da isteyen herkes çello çalabilir. Bunun için planlı bir çalışma sistemine kendinizi alıştırmanız gerekmektedir (ı n d ı r ı m k a z a n d ı n ı z) ve tabi ki profesyonel bir eğitmenden çello dersi almalısınız.

Çello Kursu İzmir Buca sayesinde isteyen herkes çello çalabilir!

Çello satın almak, ucuz çello fiyatlarını öğrenmek ve Ücretsiz Deneme Dersi Randevusu oluşturmak için, 0507 314 36 64 numaralı telefondan Çello Kursu İzmir Buca‘ya ulaşabilirsiniz. Sanatla kalın!

Open chat