Gitardan Bozuk Ses Çıkması

Gitardan Bozuk Ses Çıkması

Gitarımda Görünürde hiç bir sorun yok ama bozuk ses çıkıyor, neden?

Durun!! Gitar Dersi bile almadım daha diyorsanız Gitar Dersi için tıklayın!

Gitardan bozuk ses çıkması neden olur? Bu yazımızda çoğu gitar çalan insanın ortak sorunlarına değindik, iyi okumalar.

Piyasada şuan satılmakta olan çok fazla farklı marka ve çok farklılık gösteren kalitelerde gitarlar satılmaktadır. İster ucuz olsun, ister pahalı, bazı gitarlarda satın aldığımızda çok temiz ve net sesler çıksa da daha sonralarında gitar tellerinde cızırdama ve kulağa hoş gelmeyen bazı kötü sesler çıkmaya başlayabilir.

Çoğumuz bu cızırdamalardan ve kötü seslerden çok korkarız çünkü, gitarımızın bozulduğunu, bize çok masraf çıkartacağını ya da yeni gitar almamız gerektiğini düşünürüz. Fakat, gitarımızdan gelen bu cızırdamaların ve kötü seslerin nedeni çoğu zaman kolaylıkla çözüme ulaştırılabilecek şeyler olur ve bunu kendimiz düzeltebiliriz. Yalnız eğer gitarımızda ki sorun daha büyükse, bunu bir ustaya göstermemiz gereklidir. Çünkü gitarımız üzerinde yapacağımız tamir etme denemeleri çok daha kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Anlayacağımız eğer ki gitar üzerinde yeterli deneyime sahip değilsek, işi ustasına bırakmak cebimiz açısından çok daha yararlı olacaktır.

Bu Sorunlar Nasıl Giderilir?

Yalnız gitar özelinde değil, ne enstrüman çalıyorsak çalalım en ufak bir sorunun bile üzerine gitmeliyiz ve çözüme ulaştırmalıyız(eğer bizi aşıyorsa bir luthier’den yardım almalıyız.:)). Bunun nedeni bir sorunu düzeltmezsek veya düzeltemezsek, bu sorun büyüyüp, bizi başka problemlerle de karşı karşıya getirebilir. Daha önce de söylediğimiz gibi problemleri çözebilmek için yeterli deneyime ve biraz da olsa teknik bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. Şiddetle tavsiye ettiğimiz ilk şey, eğer ki gitarınızda bulunan problemi anlamıyorsanız, mutlaka bir enstrüman atölyesinden yardım almanızdır.

Genellikle Sorunlar Nelerdir?

Akordunuzda Bir Problem OlabilirGitarınızdan kötü sesler alıyorsanız, öncelikle gitar akordunuzu kontrol etmelisiniz. Akordunuzu yeni bile yapmış olsanız, gitarınız akord tutmuyor olabilir, bu sorunu akord kulakçığını değiştirerek çözmek mümkün. Yani, gitarınızdan kötü sesler aldığınızda ilk olarak akordunuzu kontrol etmeniz doğru harekettir.

  • Tellere Basışınızda Bir Problem OlabilirÖzellikle gitar çalmaya yeni başlayan kişiler perdelere doğru basamazlar ve bu nedenle gitarlarından düzgün ses alamazlar. Çoğunlukla bozuk sesin kaynağı da budur. Gitarın klavyesine daha kuvvetli ve dik olarak basmalısınız. Klavyeye tam olarak parmaklarınız dik ve yeterince kuvvetli bastığınızda cızırdamaların ortadan kalktığını göreceksiniz.  Dik basamadığınız taktirde, akor basmanız dahi imkansızlaşacaktır.
  • Klavye Üzerinde Lokal Hasarlar OlabilirSesi cızırdatan en önemli unsurdur. Gitarımızı taşırken veya çaldıktan sonra bir yere dayadığımızda klavyede bazı hasarlar oluşabilir. Bu hasarlar lokal olur fakat bazı tellerin bazı perdelerinde cızırtılara sebep olabilir. Eğer sorun bundan dolayı ise, yeterli teknik bilgi birikiminiz yoksa asla gitarınızı tamir etmeye çalışmanızı önermiyoruz. Gitarınızı hemen bir ustaya gösterip ondan yardım almalısınız. Aksi takdirde gitarınızda çok daha büyük sorunlara yol açabilirsiniz.
  • Gitarınızın Sap Ayarı Bozulmuş OlabilirÇoğu gitar çalan insanın korkulu rüyalarından biridir sap ayarının bozulması. Bununla birlikte çözümü akord bozulması kadar kolay olmasa da yeterli teknik bilgiyle çok kolay bir şekilde çözülebilir. Gitarın sap ayarının atması mevsim geçişlerinde sıkça görüldüğünden dolayı, mevsim geçişlerinde gitarımıza sap ayarı yaptırmamız gerekebilir . Mevsim geçişlerinde gitarımızın sap ayarının atmasının nedeni sıcaklık değişimleridir. Sap ayarının bozuk olup olmadığını, gitarın klavyesini göz hizanıza alarak anlayabilirsiniz. Tellerimizi her değiştirdiğimizde klavyemizin düz ve eğimsiz bir şekilde olmasına dikkat etmeliyiz
  • Bunların Hepsi Düzgün Hala Bozuk Ses VarSaydığımız bütün her şey eksiksiz ve hala gitarınızdan bozuk ses çıkıyorsa, hemen bir gitar ustasına gitarınızı göstermenizde fayda var.

Gitarınızdan düzgün sesler ve tınılar almak istiyorsanız gitarınızın bakımını her daim yaptırmalısınız.

Gitardan bozuk ses çıkması, sizi gitarınızdan ve gitar çalmaktan soğutabilir. Bu nedenle hemen önleminizi alın!

Gitar bakımı yaptırmak veya Ücretsiz Gitar Deneme Dersi almak için 0507 314 36 64 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.

Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

Open chat