Hangi Klarneti Almalıyım?

Hangi Klarneti Almalıyım?

Hangi Klarneti Almalıyım?

Klarnete başlamak istiyorsunuz fakat nasıl bir klarnet alacağınızı normal olarak bilmiyorsunuz. Hangi Klarneti Almalıyım? diye düşünüyorsanız, doğru yerdesiniz! Klarnet türleri ve markaları hakkında olan bu yazımıza hoş geldiniz!. J

Bu yazımızda sizlere nasıl bir klarnet alacağınız hakkında tavsiyeler vereceğiz ve size sesine aşık olunası bu enstrümanı tanıtmaya çalışacağız.

Herkesin bir başlangıç klarneti tavsiye si vardır. Fakat bu tavsiyeleri uzman eğitmenlerden almak çok daha mantıklı olacaktır.

Klarnet Dersi Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayın!

Öncelikle Klarnet Çeşitleriyle Başlayalım.

Klarnet, Sol Klarnet ve Si Bemol Klarnet olarak ikiye ayrılır. Türk müziğinde sesine aşina olduğumuz klarnet, sol klarnettir. Tabii ki si bemol klarnette Türk müziğinde kullanılabilir fakat daha çok batı müziği ve balkan müziğinde kullanılmaktadır.

Her iki klarnetimiz de çoğu müzik tarzına uyum sağlayabilse de, yine de icra etmek istediğimiz müzik türüne göre bir klarnet seçimi yapmalıyız. Çünkü dediğimiz gibi her ne kadar her müzik türüne uyum sağlayabilseler de, sevdiğimiz müzik türünde alışkın olduğumuz tınılar vardır ve bu tınıların dışına çıkmak ilk etapta bizi klarnetten soğutabilir.

Hangi klarneti almalıyım? sorusunda ki ilk kural icra etmek istediğimiz müzik türüne göre bir klarnet seçimi yapmalıyız!

Sol klarnetler, si bemol klarnetlere oranla biraz daha pahalıdır. Yani ucuz bulduğumuz klarnetin, si bemol mü yoksa sol mü olduğunu satın almadan önce mutlaka sormalıyız. Yani ucuz diye açıklamasına bakılmadan klarnet alınmamalıdır.

Gelelim Si Bemol Ve Sol Klarnetin Farklarına!

  • Sol Klarnet, Si Bemol Klarnete göre daha uzundur.
  • Si Bemol Klarnette hiç bir ses deliğine basılmazsa çıkacak karar ses Fa, Sol Klarnette ise Re’dir.
  • Sol Klarnet, Si Bemol Klarnete göre daha pahalıdır.
  • Ses deliklerinin yerleri ve mandallarının dizilimleri farklıdır.
  • Si bemol klarnetin ses karakteristiği daha tizdir.
  • Sol klarnet ile koma sesler elde etmek, si bemol klarnetten çok daha kolaydır. (Bu nedenle Türk müziğinde sol klarnet kullanılır.)

Klarnete Yeni Başlayanlar Hangi Klarneti Almalı ?

Piyasa da çok değişik fiyat aralıklarında klarnetler görmek mevcut. Çin malı klarnetler üç aşağı beş yukarı aynı performansı sağlar fakat tabi ki bazıları diğerlerine nazaran daha iyi olabiliyor.

Klarnet piyasası kurların değişimi de çok önemli olmakla beraber, genellikle 1000 tl civarlarından başlar ve üst sınırı yoktur.

Genellikle öğrencilerimize başlangıç klarneti olarak, Bohemia veya Silver Klarnetleri önermekteyiz. Bunun nedeni ise fiyatlarının uygun olması ve bulundukları fiyat aralığında ki en iyi klarnetler olmasıdır.

Bu klarnetlerle, klarnet çalmayı kolaylıkla öğrenebilirsiniz!

Eğer yazımızı okuduktan sonra hala aklınızda soru işaretleri varsa, yeni başlayanlar hangi klarneti almalı diye düşünüyorsanız, 0507 314 36 64 numaralı telefondan bize ulaşıp, daha detaylı güncel bilgi ve güncel klarnet fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Aynı zaman da bizi arayıp ücretsiz deneme dersi randevusu da oluşturabilirsiniz!

 

Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

Open chat