Hangi Piyanoyu Almalıyım?

Hangi Piyanoyu Almalıyım?


Hangi Piyanoyu Almalıyım?

Eveeett şimdi herkesin aklında ki aynı soru. Hangi Piyanoyu almalıyım? Akustik piyano mu almalı yoksa dijital piyano mu? Durun, artık sormayın! Bu yazımızla beraber artık sorularınız yanıtsız kalmayacak!

Piyanoya başlama yaşıyla alakalı yazımıza da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Piyanolar, üretilmeye başlandığı ilk zamanlardan günümüze kadar bir çok değişik şekle girmiştir.  Piyanoyu ilk olarak, 1700’lü yıllarda Floransa’da Bartolomeo Cristofori üretmiştir ve piyano ya da az bilinen İtalyanca adıyla Piyanoforte, tuşlu bir müzik aletiydi fakat, piyanonun sesleri, tahta çekiçlerin tellere vurmasıyla elde edilmekteydi ve bu nedenle piyanolar. Vurmalı enstrümanlar kategorisindeydi.
Üretildiği zamandan sonra farklı üreticiler tarafından değişik tuş sayılarıyla da üretilen piyanolar, şu anda genellikle 88 tuşa sahiptir.
Bu tuşlar 52 adet beyaz tuş ve 36 adet siyah tuş olarak karşımıza çıkar.
Akustik piyanolar da artık ses bakımından bir değişiklik olmamakta fakat tasarım olarak hala daha evrimini tamamlamış sayılmaz.
Bununla beraber, piyano denildiğinde akla gelen şekil, artık standart olarak kabul edilmektedir. Dünyanın farklı yerlerinde ki üreticiler ve tasarımcılar, daha modern piyanolar yapmaktadırlar.
Piyano icat edildiği ilk günden beri caz ve klasik müziğin vazgeçilmez bir parçası olmuştur ve, bestecilik, oda müzikleri, solo performanslar ve eşlik olarak genellikle kullanılmaktadır.

Akustik Piyanolar Daha Cazip Gelse de Çok Daha Masraflıdır!


Akustik piyanolar uzun zaman önce evlerimize girmiştir ve bir çok aile tarafından vazgeçilmez olup, hayatlarımız da büyük bir yere sahip olmuştur. Sürekli değişime uğrayan ve gelişen şehirler, apartman hayatına geçiş ve evlerin birbiri içine geçmesiyle akustik piyanonun sesi problem yaratmaya başladı ve bununla alakalı olarak geliştiriciler çok sıkı şekilde çalışmaktalar. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte müzik hayatını da kolaylaştırmaya yönelik adımlar atılmaya başlandı. Bu adımlardan bir kaçı piyanonun boyutlarını küçültmek ve sesini kontrol altına almaktır.
Her saniye hızla gelişen teknoloji bir çok alanda etkin bir şekilde kullanılırken müzikte de çok fazla fayda sağlamıştır ve müzik hayatına kolaylaştırmaya devam etmektedir.

Teknolojiyle Beraber Gelişen Müzik Sektörü!

Yenilikçi ve ısrarcı yaklaşımlar 1980 yıllarında ilk dijital piyanoları üretmeye başlamıştır ve o günden beri dijital piyanolara ilgi gitgide artmaktadır.

Hangi Piyanoyu Almalıyım?

Dijital piyanoların hayatımıza girmesiyle beraber müzik alanında bir çok farklılık ve gelişme yaşanmıştır. Akustik piyanolara oranla çok daha rahat taşınabilen, sürekli akort etmeniz gerekmeyen, tek bir ton yerine daha fazla ton seçeneği barındıran dijital piyanolar, hem profesyonel hem de amatör müzisyenlerin ilgi odağı olmuşlardır.

Çoğumuzun dijital piyano ve akustik piyano arasındaki farkları bilmememizden dolayı öğrendiğimiz yanlış bilgiler zamanla ”akustik piyano tercih edenler ve dijital piyano tercih edenler” olarak ikiye ayrılmaya sebebiyet vermiştir.

Eğer Apartman Dairesinde Yaşıyorsanız Dijital Piyano Daha Mantıklı!

Dijital piyanolar ilk üretildiği zamanlarda akustik piyanoyla aralarında büyük farklar gözlemleniyordu. Fakat şu an dünyada ki en kaliteli ve önemli piyanolardan alınan ses örneklemeleri (sample) ile birlikte dijital piyanolar ile akustik piyanolar arasında ki farkın kaybolduğunu görüyoruz hatta duyuyoruz J. Günümüzde akustik piyanolarda kullanılan çekiç sistemi (hammer-action) aynı şekilde dijital piyanolarda da kullanılmakta ve çoğu dijital piyanolarda gerçek tel gerginliği hissiyatını vermektedir. Çoğu dijital piyano üreticisi sadece ve sadece üst segment piyanolarında bu sistemi kullanmakta fakat bazı firmalar, (örneğin Yamaha) ürettiği dijital piyanoların çoğunda bu sistemi kullanmaktadır.


Hangi Piyanoyu Almalıyım?

Hangi piyanoyu almalıyım a karar vermeden önce, piyanodan ne beklediğimizi kendimize sormalıyız ve akustik piyano mu dijital piyano mu alacağımıza daha sonra karar vermeliyiz.
Örneğin apartman dairesinde yaşıyorsanız akustik piyano ses yoğunluğu bakımından sizin için çok iyi bir tercih olmayabilir. Akustik piyanoların devamlı bakıma ihtiyaçları olduğunu da mutlaka söylemeliyiz. Hem telleri olduğu için hem de ahşaptan yapıldığı için, hava değişimleri, nem, toz, rutubet bunların hepsi akustik piyano için akım ihtiyacı yaratacaktır. Bu nedenle akustik piyano almadan önce mutlaka ön araştırmasını yapıp ondan sonra karar verilmesi gerekmektedir.

Dijital piyanolarsa akustik piyanolara oranla çok daha az bakım ister. Dijital piyanoların içerisinde bulunan sesler, akustik piyanoların özel odalarda kaydedilmesiyle oluşturulur ve bu nedenle aslında akustik piyanodan pekte bir farkı yoktur . Yazımızın başlarında söylediğimiz gibi sürekli gelişen teknoloji dijital piyanoları çok iyi yönde etkilemektedir.

Tuş Hassasiyeti Çok Önemli!

Dijital piyanolar, elektrik yardımı ile çalışırlar. Yani bu nedenle dijital piyanonun fişini taktığınız prizde herhangi bir sorun varsa bu dijital piyanonun çalışmasını olumsuz etkileyecektir. Fakat akım kontrollü priz kullanılırsa bütün problemler ortadan kalkacaktır.
Üzerlerinde bulunan ve ses seviyesini kolaylıkla ayarlayabileceğiniz potans sayesinde piyanonun hoparlörlerinden gelen sesi istediğiniz gibi ayarlayabileceksiniz veya dijital piyanoların çoğunda bulunan kulaklık girişine bir kulaklık bağlayarak, gece gündüz piyanonuzla haşır neşir olabileceksiniz.


Hangi Piyanoyu Almalıyım? Sorunuza cevap vermeden önce bir de piyano tiplerini inceleyelim!

Piyano Tipleri

Akustik Piyanolar;

  1. Kuyruklu Akustik Piyano
  2. Duvar Tipi Akustik Piyano

Dijital Piyanolar;

  1. Kuyruklu Dijital Piyano
  2. Duvar Tipi Dijital Piyano
  3. Taşınabilir Piyanolar

Son Olarak Maliyetler

Piyano hepimizin bildiği üzere pahalı bir enstrümandır. Fakat kendi içerisinde de oldukça geniş bir fiyat skalasına sahiptir. Akustik piyanolar her ne kadar zahmetli olsalar da en net sesleri onlar çıkartırlar ve bu nedenle en pahalı piyanolar akustik piyanolardır. Tabi ki bazı markalar ve bazı modeller bu kanıya uymayabilir ama genelleme bu şekildedir.

Eğer bir fiyat sıralaması yapmamız gerekirse, pahalıdan ucuza doğru, (tabii ki aynı marka içerisinde)

  1. Kuyruklu Akustik Piyano
  2. Duvar Tipi Akustik Piyano
  3. Kuyruklu Dijital Piyano
  4. Duvar Tipi Dijital Piyano
  5. Taşınabilir Piyanolar

Piyano fiyatlarıyla alakalı daha nokta atışı bilgiler için bizi aramanızda fayda var. J

 

Eğer piyano dersi de almak isterseniz 0507 314 36 64 numaralı telefondan bize ulaşıp ücretsiz deneme dersi randevusu oluşturabilirsiniz.

Cevap Bırakın

Your email address will not be published.

Open chat